Sefyjemy z Google | _Blog kamapnie-ppc - e-blogi.pl
_Blog kamapnie-ppc
Sefyjemy z Google 2011-07-18

Wyszukiwarka Google pozostała zbudowana w 1996 roku w ramach schematu studenckiego przez Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Nazwa wzięła się od liczby „googol” czyli jedynki i stu zer. Psota głosi, że tak miała się pierwotnie nazywać witryna, lecz Brin kiepsko napisał nazwę i stąd wzięło się Google. Nazwa miała być metaforą założeń firmy do zindeksowania wszystkich witryn znajdujących się w Internecie. Spółka Google Inc. została założona dopiero w 1998 roku.


 Wyszukiwarka Google opiera się na odkrywczym sposobie analizy słów głównych. Mowa o algorytmie BackRub, który zmienił następnie nazwę na PageRank. Co odróżnia ich metodę wyszukiwania stron internetowych od konkurencyjnych algorytmów? Boty indeksujące Google oparte są na poszukiwaniu zależności między pojedynczymi witrynami internetowymi. W ten sposób utworzono jakby gigantyczną sieć połączeń. Im więcej witryn linkuje do
danego rezaltatu, tym jest on trafniejszy. W ten sposób wyszukiwarka zwraca najtrafniejsze rezultaty. U konkurencji studiowano tylko częstość pojawiania się rozpoznawanej frazy w serwisie, więc spamerzy bardzo swobodnie potrafili zwieść algorytmy wyszukujące.Wyszukiwarka Google okazała się gigantycznym sukcesem, dziś nikt nie wyobraża sobie operowania sieci bez niej. Dla wielu Google to wręcz synonim Internetu, a w języku powszednim wytworzył się nawet czasownik „googlować” wskazujący wyszukiwanie dane frazy w Internecie. Dziś Google nadzoruje prawie 80% rynku wyszukiwarek i jest właściwie monopolistą. Sumuje się, że w Polsce ilość ta sięga 95%.

 


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]